Jeśli zależy nam na zdrowym wyglądzie i pięknej cerze podstawą jest nie tylko zdrowa dieta, ale też dokładny demakijaż. Co by nie mówić, największą uwagę przywiązujemy do wyglądu naszej twarzy. Na jej pielęgnację przeznaczamy najwięcej pieniędzy. Niestety żadne cudowne kremy i najdroższe serum nie dadzą spektakularnych efektów, jeśli nie będziemy pamiętać o podstawowych kosmetykach do oczyszczania skóry. Mówi się, że jedna noc w pełnym makijażu to rok starsza skóra na drugi dzień.
Kosmetyki do oczyszczania powinniśmy stosować, nawet gdy się nie malujemy. Powietrze w miastach jest zanieczyszczone, twarz wielokrotnie dotykamy rękoma, pocieramy ubraniem, do tego wiatr i kurz zapewniają, że po całym dniu skóra jest nieświeża i aż prosi o dokładne wymycie. Wągry, zaskórniki, drobne krostki czy zaczerwienienia to efekty złej pielęgnacji. Wobec tego, co robić, by nasza skóra była piękna i zadbana?
Co to są toniki do demakijażu?
Używamy mydła, płynu do demakijażu oczu, ale często zapominamy o toniku. Tak naprawdę tonik to nic innego, jak płyn, który ma za zadanie przywrócić odpowiednie pH skóry po jej wymyciu, oraz usunąć resztki olejków i substancji myjących, które na niej pozostały. Nawilża, lekko natłuszcza oraz przygotowuje ją też do zastosowania odpowiedniego kremu. Aby przekonać się, jak ważny jest tonik, wystarczy po umyciu, lekko nawilżonym wacikiem przetrzeć skórę twarzy. Z pewnością zobaczymy, na nim ile jeszcze zostało zanieczyszczeń, niewidocznych dla oka, ale koniecznych do zmycia. Po jego zastosowaniu z pewnością poczujemy, że twarz jest wyraźnie odświeżona i wygląda młodziej.
Jak dobrać odpowiedni rodzaj kosmetyku?
Z reguły toniki do demakijażu są neutralne dla każdego rodzaju skóry. Ich podstawowe zadanie, jest takie samo dla wszystkich. Jednak wiele firm wypuszcza na rynek specjalne serie, które stosowana razem wspomagają swoje działania. Wzbogacone o rozmaite wyciągi roślinne, witaminy, minerały stanowią niezbędny element w codziennej pielęgnacji.
Tonik odpowiedni do wieku
Nie od dziś wiadomo, że skóra w każdym wieku wymaga innej pielęgnacji. Cery młoda najczęściej ma problem z nadmiarem sebum. Z wiekiem, staje się coraz bardziej sucha, skłonna do zaczerwienień i podrażnień. Przy cerze dojrzałej toniki mają również zadanie ujędrnić skórę i odpowiednio ją nawilżyć. Mogą one zawierać kwas hialuronowy oraz witaminy, które pomogą zmniejszyć widoczność zmarszczek, jednocześnie poprawiając ogólnie kondycje skóry. Stosując całą serię kosmetyków odpowiednią dla danego wieku, mamy pewność, że się uzupełniają, a odpowiednio dobrane składniki nie spowodują, że będą się wykluczać, powodując reakcje alergiczne.
Dopasowany do rodzaju skóry
Przy konkretnych problemach skórnych warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Do wyboru mamy wiele dermokosmetyków, a także artykułów aptecznych, które nas wspomogą w walce z nurtującym nas problemem.
Cera tłusta wymaga kosmetyków antybakteryjnych, z dużą zawartością alkoholu, które spowodują matowienie skóry, zwężenie porów i zmniejszenie wydzielania sebum. Do cery suchej zaś należy wybierać te, które są pozbawione alkoholu, a w zamian silnie nawilżą skórę. Cera naczynkowa potrzebuje kosmetyków, które złagodzą zaczerwienienia i wzmocnią naczynka krwionośne. Dla osób ze skórą bardzo wrażliwą są produkowane preparaty bezzapachowe, bardzo delikatne zawierające tylko przebadane, pewne składniki, które nie zawierają żadnych ekstraktów, mogących powodować ryzyko wystąpienia uczulenia.
Kosmetyki naturalne
Wiele kobiet decyduje się na zakup kosmetyków zawierających tylko naturalne składniki. Rynek jest już nasycony dermokosmetykami oraz preparatami zawierającymi najnowsze odkrycia. Firmy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientek, produkują serie roślinne. Kosmetyki te są pozbawione często jakichkolwiek związków chemicznych. Bazują wyłącznie na dobrodziejstwie natury. Są to nie tylko kremy i balsamy, ale coraz częściej także, preparaty do oczyszczania cery. Naturalne toniki do demakijażu, z reguły bazują na wyciągu z ogórka, lawendy, cytrusów, hibiskusa, lnu czy wodzie różanej. Mogą je stosować osoby w każdym wieku. Kosmetyki naturalne tego typu skupiają się na łagodzeniu, nawilżaniu czy poprawie kondycji skóry. Jednak zawsze trzeba czytać opis, ponieważ o ile tonik z hibiskusa łagodzi podrażnienia, to już płyn na bazie ogórka, może wysuszać skórę, zatem jest odpowiedni raczej dla cery skłonnej do przetłuszczania i trądzikowej.
Tonik własnej roboty
Wiele blogerek zajmujących się szeroko pojętą kosmetologią podaje przepisy na toniki do demakijażu, jakie możemy samodzielnie wykonać w domu. Z reguły są to proste do wykonania preparaty, bazujące na naturalnych składnikach znanych już naszym babkom. Minusem takich kosmetyków jest to, że trzeba pamiętać, aby je trzymać w lodówce. Najbardziej popularnym składnikiem toników jest płyn ogórkowy. Starty ogórek zalewa się gorącą wodą, po ostygnięciu dokłada się odrobinę miodu i gotowe. Wyjątkowo prosty do wykonania też jest tonik z zielonej herbaty — twarz przecieramy po prostu zimnym naparem. Jeśli już decydujemy się na kosmetyki własnej roboty, pamiętajmy, aby wybierać zioła, owoce czy warzywa z ekologicznych upraw. Kosmetyki przygotowywane z artykułów pełnych chemii nie mają sensu. Poza tym mogą spowodować różnego rodzaju alergie i podrażnienia.
Toniki do demakijażu — jak ich używać?
Po dokładnym demakijażu twarzy i oczu płynem micelarnym, mleczkiem bądź specjalnym olejkiem przychodzi czas na tonik. Najlepiej jest, gdy sporej wielkości płatek kosmetyczny zostanie nasączony odpowiednim dla nas preparatem. Następnie delikatnie przecieramy nim całą twarz, szyję i dekolt. Czynność tą należy powtarzać do momentu, aż płatek będzie idealnie czysty. Oznacza to, że skóra jest wymyta i gotowa na kolejne kroki pielęgnacyjne. Ważne jest, aby nie trzeć skóry zbyt mocno, ani nie wcierać płynu. Wprawdzie jego zadaniem jest ostateczne pozbycie się resztek po płynach do demakijażu, jednak zbyt mocne tarcie może powodować niepotrzebne podrażnienia skóry. Na rynku są też specjalne opakowania ze spryskiwaczem. Wtedy możemy bezpośrednio spryskać skórę i delikatnie wytrzeć. Po takim zabiegu mamy pewność, że nasza skóra oddycha, jest dotleniona i gotowa na wklepanie kremu. Taką procedurę przeprowadzamy dwa razy dziennie. Rano, by skórę obudzić i oczyścić z nadmiaru sebum oraz wieczorem, aby ostatecznie pozbyć się brudu i kurzu z całego dna.